ebru okulu/
marbling school

 

ebru sanatı / marbling art

aletler / tools

marbling artists / ebru sanatçıları

firca / brush

Sadreddin Özçimi (1955-Konya) /
İTÜ Türk Musikisi Konservatuarını bitirdi. Neyzen Aka Gündüz Kutbay ve Niyazi Sayın'ın öğrencisi. Halen Türk Müziği Topluluğu kadrusanda. Konserler veriyor. N. Sayın'dan tesbih, Alpaslan Babaoğlu'ndan ebru yapmayı öğrendi, icazet aldı. Eserleri yurtiçi ve dışında karma sergilerde bulundu.

Geniş bilgi için: TIKLAYIN

tarak / comb

boya / paint

lale / tulip

battal / battal

gel-git / gel-git

Rıza Görüş (1963-Nazilli)
İzmir İmam Hatip Lisesi ve Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Ebru sanatını 1995'te Peyami Gürel'den  öğrendi.
Karma sergilere katıldı. Kat'ı sanatı ve ney'le ilgilendi. Tasavvuf ve sanat müziği korolarına katıldı. Halen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapmaktadır.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

kitre / gum

sanatcilar / artists
sf: 1  2  3  4  5  6  7
Neden Herkes Listede?

tarih / history

iletisim / contact

Osman Şimşek (1948-Manyas)
İlahiyat ve Eğitim Bilimleri Fakültelerini bitirdi. Ebruyu kendi çabalarıyla öğrendi. MEB’nın ebru kurslarında 5 yıl görev yaptı. Kültür Bakanlığı’nın Devlet Ebru Yarışması’nda Başarı Ödülü aldı. Cemil İpekçi ile çalıştı. 31 kişisel sergi açtı, 50’den fazla karma sergide işleri sergilendi.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

ev / home


k
öksal çiftçi /artist-CV

MAKALELER

cocukluk anilarim

Bahtiyar Hira (1964-Niğde)
Şahin İnalöz ve Fatma Korkmaz'dan tezhip öğrendi. Kamile Akdede, Timuçin Tanaslan ve Fuat Başar'dan ebru dersleri aldı. Ankara Belediyesi Belmek Kursu'nda ebru hocalığı yaptı. Ankara'da Bahtiyar Ebruevi'nde ebru öğretiyor. Karma sergilere katıldı, yurtdışı ve yurtiçi kişisel sergileri var.
 
 

Erol Çağlar (1973-İstanbul)
Hat sanatıyla ilgilendi. M.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. İ. Ü.'nde tez çalışması ile yüksek lisansını bitirdi. Hocası İsmail Dündar’dan ebru icazetnamesi aldı. Goteborg Stads Museum ve Chalmers Üniversitesi’nde eserlerini sergiledi. Halen İlköğretim Müdür Yardımcısı.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Begüm Arıkonmaz (1972-Gölcük)
A.Ü. Leh Dili ve Edebiyatı Önlisans mezunu. Resim yapıyor. Halk Eğitim kurslarından sertifika aldı. Üç ressamın kişisel atölyesinde çalışmalara katıldı, altı karma sergide resimleri sergilendi. Ebruyu Salih Elhan’dan öğrendi. Atölyesinde ahşap boyama ve ebru dersleri veriyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Haluk Kürkçüoğlu (1978-Manisa)
Ebruyu Nuri Pınar'dan öğrendi ve icazet aldı. Manisa ve İzmir çevresinde kişisel ve karma sergilere katıldı. Manisa’da ebru kursları düzenledi. Geleneksel Türk el sanatlarını nakşeden İzmir Nakkaşları üyesi. DEU. gsf. 'workshop'unda görev aldı. Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürüyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Hicabi Gülgen (-Amasya)
M.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden mezun. Aynı üniversitede yüksek lisans, 1994-98'te öğretmenlik yaptı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi. Ebruyu Hikmet Barutçugil'den öğrendi. ABD’nde sergiler açtı, seminerler verdi. Kişisel-karma sergileri var.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Esengül İnalpulat (1958-Burdur)
ODTÜ Mimarlık Fak. Restorasyon Bölümünü bitirdi. Başbakanlık- Vakıflar G.M. İpek Yolu projelerinde danışman olarak çalıştı. Seramik, Hint batiği ve eritme cam uyguladı. Kendi 'Ebru Islığı' adlı atölyesini kurdu. Ebru dersleri veriyor. Her yıl kişisel sergi ve öğrencilerine karma sergiler açıyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN
Sema Elhan (1978-Ankara)
Gazi Ü. Resim Bölümü mezunu. Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu’ndan başarı belgeli. Yağlı boya dışında suluboya, baskı resim, dağlama, ahşap boyama teknikleriyle resim yapıyor. Ebruyu babası Salih Elhan'dan öğrendi. Kişisel sergiler açtı. Ankara’da Resim Öğretmeni. Ebru kursu veriyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Ömer Faruk Dere (1973-İstanbul)
İlâhiyat Fakültesi mezunu. M.Ü. Türk İslâm Sanatları Tarihi yüksek lisanslı. Hat ve tezhip dersleri aldı. Ebruyu Hikmet Barutçugil'den öğrendi. Karma sergilere katıldı. Özel koleksiyonlarda eserleri var. Sabancı Müzesi’nde uzman. İ.B.B. Ebrû ve Hat Sanatları hocası.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

İ. Yılmaz Başkar (1973-İstanbul) 
Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümünde okudu. Zeki Kuşoğlu'ndan grafik, Sinan Sinangil'den hat, N. Özcan Özer'den Tezhip dersi aldı. Ebruyu Fuat Başar'dan öğrendi. Zeytinburnu Saniye Sezgin Elmas İlköğretim Okulu'nda Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni. Öğrencilerine ebru öğretiyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Gülseren Sönmez
Gazi Eğitim Enst. Resim-İş Bölümü mezunu. Halen çeşitli sanat galerilerinde dersler veriyor. Çalışmalarında suluboya, yağlıboya, pastel, mono, linol, gravür ve ebru tekniklerini kullanıyor. Ebruları Devlet Türk Süsleme Sanatları Sergileri'ne alınmış. Plastik sanatlar kuruluşlarına üye.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Nimet Özata (1961-Akşehir)
Eczacılık okudu. İlaç firmalarında müdürlük yaptı. Alternatif tıp yazıları yazıyor. El sanatlarına İznik porseleni boyayarak başladı. Bir ebru gösterisinden çok etkilendi, ebruya yöneldi. Moda'da Füsun Arıkan'dan ebru desleri aldı. Kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı.
3'e dön

şu an sayfa 4'tesiniz

5'e git

tEPE / tOP

1   2   3   4   5   6  7