ebru okulu/
marbling school

firca / brush

tarak / comb

boya / paint

lale / tulip

battal / battal

gel-git / gel-git

kitre / gum

sanatcilar / artists
 sf: 1  2  3  4  5  6  7
Neden Herkes Listede?

tarih / history

iletisim / contact

ev / home

köksal çiftçi /artist-CV

MAKALELER

cocukluk anilarim

 

 

ebru sanatı / marbling art

lale

tulip

nasıl yapılır
Yaprak kısmı için yeşil, çiçek kısmı için de kırmızı renk boya hazırlayın. İşe yaprak yapımından  başlayın.

making a tulip
For a leaf part, prepare green 
paint. For a flower pakt, prepare red paint. Let’s start from the leaves.


Biz ya da çuvaldız kalınlığındaki iğnenizin ucuyla yeşil boyadan bir damla alıp teknedeki kitreli ya da tutkallı suyunuzun üstüne dokundurarak bırakın. Boya demir para formunda açılr. İkinci, daha büyük bir damlayı da birincinin biraz alt kısmına koyun. Bizin sivri ucunu ilk yuvarlağın uzağından suya batırın. Önce ilk yuvarlağın ortasından, devamla ikinci yuvarlağın ortasından geçirip aşağıya doğru çekin. Yukarıdaki şekilde olduğu gibi ikinci benzer hareketi de yapın. Birinci yuvarlağın üst kısmında ters dönmüş su damlası gibi bir boya kalacaktır. İğnenizin ucunu bu damlanın ortasına batırıp yukarıya doğru çekin. Yaprağınızın sapı oluştu.

 


Use a thick needle to take some green paint and touch on the surface of the thickened water with it. The part, onto 
which you put the paint, will look like a coin. Then make another green coin-like figure, which is bigger than the first one, underneath.Put the needle on the surface 
of the upper green paint and slowly move it straight downward twice from the left and right to make the shapes shown  in the picture above. After this is done a part of the green paint will remain just like a upside-down water drop. Dip the needle in the middle of it and pull upward to shape the stem.
 


Üst yuvarlağın 
sapa yakın kısmına bizinizi batırıp küçük bir yay çizdirerek yukarı ve açığa doğru çekin.
Birinci yaprağınız oluştu. Aynı hareketi öteki taraga uygulayın. Alttaki yuvarlak boyaya da aynı uygulamayı yapın. Yapraklı lale sapınız oluştu. Sıra lalenin kırmızı çiçeğini yapmaya geldi. Kırmızı boyanızdan bir damla alın ve sapın tepesine şekildeki gibi suya dokundurarak damlatın. Bizinizle açıktan gelerek kırmızıyı yarısına dek yarın.
 

 

Bizinizi kırmızının ortaya yakın 
yerine batırıp şekildeki gibi bir yay çizerek lalenin sivrilen kısmını yapın.
Aynı işlemin simetriğini sol bölüme de uygulayın
Lale yapımınız tamamdır.

Put the needle in the middle of the red paint and move it as if to draw a curved line as shown in the figure below. Make the stem of the tulip. Repeat the same process to make the figure symmetric.
Your tulip is ready.

ÖNEMLİ!
Bütün işlemleri su üzerinde yapın. Ebrunuzu kağıda aldıktan sonra yapacağınız her müdahale sizi bu sanattan ve estetik boyuttan uzaklaştırır.

IMPORTANT!
The whole process has to be done on the thickened water. After you put your marbling on the paper, don’t touch it. It would deform the patterns.

 

tEPE / tOP