tektanrılı dinlerde resim ve heykel sorunu

ev / home

köksal çiftçi cv

köksal çiftçi

TEKTANRILI DİNLERDE
RESİM VE
HEYKEL
SORUNU

KÖKSAL ÇİFTÇİBulut Yayınları
Aralık 2008, Büyük boy,
294 sayfa,
208 adet renkli resim,
ISBN: 978-975-286-311-8

kitapçılardan ve
kitap satış sitelerinden
edinilebilir.

%35 indirimli al

kitaba göz at

pdf dokümanı açabilmek için Acrobat Reader'ı ücretsiz yükleyiniz.

Musa öldükten sonra Yahudiler, 10 Emir’in ‘Kendin için oyma put, yukarıda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın’ diyen 4. ayetini ‘put’ uyarısına aldırmadan, resim-heykel yasağı yönünde yorumlamışlar. Bu düşünce, önce Hıristiyanlık’ı sonra da İslam’ı derinden etkilemiş.
 İncil’de resim-heykel üretimini yasaklayan ya da yoruma açık tek bir ayet bile yok.
 İslam’da ise Maide Suresi’nin ‘Uyuşturucu, kumar, tapılmak için dikilen taşlar (ensap kç.), fal okları şeytan işi birer pisliktir.’ diyen 90. ayeti, ‘tapılmak, puta tapmak’ uyarısı göz ardı edilerek resim-heykel yasağı için gerekçe gösterilmiş.
 Oysa, Musa, Rab Allah’ın ayet emri gereği Toplanma Çadırı’nda resim-heykel yaptırmış, İsa çamurdan kuş heykeli oluşturup uçurmuş, Muhammet ise namaz kıldığı odada resimler ve evinin önünde insan figürlü bir heykel bulundurmuş, Kabe’nin iç direğindeki kucağında İsa’yı taşıyan Meryem freskini sildirmeyerek korumasına almış.
 Hatta Kur’an’ın, Sebe Suresi’nin 13. ayetinde Süleyman’ın Tanrı görevlisi cinlere yaptırdığı heykeller övülmüş, bunlar Allah’ın müminlere birer nimeti olarak sunulmuş.
 Dinlerin ilk tasarımı ve peygamber uygulamaları böyleyken bugün Yahudilik’te ve İslam’da resim-heykel üretimi ve kullanımı neden yasaktır? Neden Hıristiyanlar 730 yılından başlayıp yüz yıl boyunca kilise eliyle resim ve heykel kırmıştır? Neden ‘İslam’da resim-heykel yasağı yoktur’ diyen çağdaş ilahiyatçılar bile görevli oldukları camilere kutsal resim asamaz, resim karşısında namaz kılamazlar?
 Onları buna zorlayan nedir?
 Bu kitap işte tüm bu sorunlar ve soruların yanıtlarını temel inanç kaynaklarını tanık göstererek yalın bir dille vermeye çalışacaktır.


Foto:
Jadid-ol-Eslam / Tebriz

köksal ciftci

1952 yılında Ardahan'da doğdu.
Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar
Yüksek Okulu Resim Bölümü'nü bitirdi. 
25 yıl karikatürcü olarak gazetecilik yaptı. 1985'ten beri ebru ile hobi düzeyinde uğraşıyor.
Kocaeli Üniversitesi Kandıra MYO'da ebru,
Maltepe Üniversitesi'de Görsel İletişim Tarihi
dersleri verdi.

 

tEPE / tOP